Hluboký stabilizační systém (HSS)

Dobrý den milí čtenáři,

Pro hluboký stabilizační systém se v anglickém názvu užívá termínu „Core“. HSS je systém hluboce uložených svalů, který zabezpečuje stabilizaci, neboli zpevnění páteře během všech našich pohybů. Svaly HSS jsou aktivovány i při jakémkoli zatížení, tj. ve stoji, sedu, běhu, bruslení apod. Doprovází každý cílený pohyb horních a dolních končetin.

Mezi svaly HSS patří:

  • bránice (diaphragma)
  • svaly pánevního dna
  • krátké hluboké zádové svaly – paravertebrální svaly (multifidi,..)
  • příčný břišní sval (musculus tranversus abdominis)

HSS neboli „core“ je soubor svalů, které nám zajišťují ochranu páteře, zabraňují přetížení svalů v bederní oblasti, umožňují správné postavení orgánů v břišní dutině. V neposlední řadě vytváří  pevný bod pro následné cvičení, tudíž stabilizaci celého těla a tím napomáhá šetřit energii.
Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové dysbalanci a následně k celé řadě potíží (bolesti zad, výhřez meziobratlové ploténky, blokády jednotlivých úseků páteře, bolesti třísel, apod.). Pokud jsou svaly HSS dysfunkční, funkci za ně přebírají svaly povrchové, které nedokáží přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře. Čím více práce přebírají povrchové svaly, tím více ztrácí funkčnost hluboké svaly a je zaděláno na začarovaný kruh potíží. Cílené ovlivnění stabilizační funkce páteře správným posilováním HSS má význam jak v prevenci, tak i ve vlastní léčbě již vzniklých poruch.

Měli byste zařadit cvičení, těchto jednotlivých svalů a systému, nejen před každým následným silovým zatížením, zajistí Vám to minimálně tyto benefity.
bránice – pomáhá vytvářet správný dechový stereotyp a umožňuje správné postavení a ochranu orgánů pod ní
svaly pánevního dna – drží zespodu všechny vnitřní orgány a podílí se na tvorbě správného nitrobřišního tlaku. Podpírá břišní orgány a podporuje tím jejich fci. Působí jako celek proti gravitaci (orgány jsou gravitací taženy dolů – na pánevní dno působí velká váha). Posílením pánevního dna zabraňujeme inkontinenci ve stáří, u žen usnadňuje porod a napravuje poporodní refunkci.
krátké hluboké zádové svaly (multifidi,..) – ochranný mechanismus páteře
příčný břišní sval (musculus tranversus abdominis) – posílení příčného břišního svalu dochází ke správnému postavení břišních segmentů, opravuje svalovou dysbalanci tvořenou špatným cvičením přímého břišního svalu.

Doporučujeme zařazovat CORE cvičení vždy před tréninkem na aktivaci středu těla, například s balančními pomůcky – bosu, gymnastické míče, TRX nebo s vlastní váhou těla.


Chcete se dozvědět více, změnit svůj životní styl a cítit se lépe, rád vás vše naučím. Prohlédněte si nabídku služeb nebo mě rovnou kontaktujte.
Přejít nahoru